March 2019 – Worship Helper Schedule
(M) – Master Server (J) – Junior Server (T) – Torchbearer
(PT) – Prayer Team

Sunday, March 03
VPOD-Pete Bourey, Sarah Valenzuela Linens-Kathy Benson
Altar Guild- Nancy Mathews, Bev Kimbell, Diane Russell A/V-Don Dickens
7:45 – Usher-Paul Abajian Lector/Chalice-Kathy Hamilton

10:00-Welcome- Larry Biddle
Greeters-Anne and Ty Singleton Ushers-Kathy and Jack Benson
Lector-Nancy Mathews Chalice-Lyn Snyder, Deb Wright
Sunday School-Kitty Kenney, Laura Rowe PT-Amber Wallace, Emily Miller
Acolytes-Keith Bullard(M), Lyn Snyder, Deb Wright (T)

 

Wednesday, March 06 Ash Wednesday 2 Services 7:00AM and 7:00PM
VPOD-N/A A/V-Don Dickens
Altar Guild-Sigrid Cork, Travis Cork, Jacquie Olster
7:00 AM –Deacon-Dawn Rider Lector/Chalice-Tracey Thomas

7:00 PM-Deacon-Dawn Rider
Greeters- Kay and Phil Hungerford Ushers-Willard Wadman, Gene Pharr
Lector- Linda Bourey Chalice-Barbara Dickens, Janie Talbert
Acolytes- Lauri Rinskey(M) PT-N/A

 

Sunday, March 10 Bishop Lawrence’s Visit and Confirmation One Service10:00
VPOD- Jimmy Jordan, Pete Bourey Linens-Mary Gillis
Altar Guild- Jacquelyn Wiley, Eunice Roberts, Mary Gillis, Lois Sincovic A/V-Don Dickens
10:00-Chaplain-Dawn Rider
Gospeller-Dawn Rider
Welcome-Bill Gascoigne
Greeters- Lauri Rinskey, Janie Talbert Ushers – Tracy Pickens, Rob Shelton
Lector – Cathy Strite Chalice –Cathy Strite
Sunday School-Sarah Valenzuela, Joan Murphy PT-Kathy Faircloth, Ginny Biddle
Acolytes-Tradd Humphries(M), Connor Thomas(J), Caroline Singleton and Anna Grace Roberts(T) Parking-Jack Benson, Paul Abajian


Sunday, March 17

VPOD-Cathi Browder, Jimmy Jordan Linens-Susan Roberts
Altar Guild- Jeanne Browder, Jackie Browder, Dot Silvernail, Nancy Owen, Lydia Unsworth A/V-Don Dickens
7:45-Usher-Jimmy Jordan Lector/Chalice –Jacquie Olster

10:00 –Welcome-Harriette Louis
Greeters –Tracey and Marc Thomas Ushers – Casey and Larry Biddle
Lector – Willard Wadman Chalice – Willard Wadman, Scott Johnson
Sunday School-Shawna Collins, Duncan Collins PT- Suzanne Sasser, Will Norton
Acolytes- Gene Pharr(M), Willard Wadman, Scott Johnson(T)

 

Sunday, March 24
VPOD-Gene Pharr, Cathi Browder Linens-Debbie Tilma
Altar Guild-Marie Bennett, Betsy Bullard, Keith Bullard, Lisa Bennett A/V-Don Dickens
7:45-Usher-Gene Pharr Lector/Chalice-Kathy Hamilton

10:00 –Welcome- Wayne Chandler
Greeters – Kathy and Jack Benson Ushers –Helen and Scott Johnson
Lectors – Jeff Miller Chalice –Marie Bennett, Lauri Rinskey
Sunday School-Dee Saddler, Michelle Schuk PT-Cathy Strite, Pat Milley
Acolytes-Keith Bullard(M), Marie Bennett, Lauri Rinskey(T)

 

Sunday, March 31
VPOD-Kevin Belt, Gene Pharr Linens-Jacquie Olster
Altar Guild-Nancy Mathews, Bev Kimbell Diane Russell A/V-Don Dickens
7:45-Usher-Paul Abajian Lector/Chalice-Jacquie Olster

10:00-Welcome –Jody Sievers
Greeters –Josie and Blair Zoll Ushers –Harriette and Joe Louis
Lectors – Bill Gascoigne Chalice – Tim Tilma, Kay Hungerford
Sunday School-Holley and Jacquelyn Sellers PT-Janie Talbert, Lyn Snyder
Acolytes- Connor Thomas(M), Tim Tilma,Kay Hungerford(T)